RTS  
 
SSS

Periton Diyalizi Hakkında Sık Sorulan Sorular |  Hemodiyaliz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Periton Diyalizi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Drenaj tüpünde kan görürsem panik yapmalı mıyım?
Hayır. Sıklıkla bir parça kan görülmesi kapillere damarlardan birinin çatlaması sonucu olur. Buna şiddetli bir öksürük, kusma veya şiddetli bir egzersiz neden olabilir. Bazen adet döneminde kadınlarda kan peritona gitmiş olabilir.

Saç dökülmesi normal midir? Dökülen saçlarım geri gelir mi?
Genellikle saç dökülmesi olur. Bunun bir çok sebebi vardır. Kansızlık (anemi), yetersiz protein alımı, kanı sulandırıcı düşük molekül ağırlıklı heparinler bazen saç dökülmesine neden olur. Bunun için yeterli protein alımı, anemi için eritropoetin takviyesi fayda sağlayabilir.

Yeterli protein nasıl alabilirim?
Azalmış nefron sayılarının süzme yeteneğini zayıflatmış olması yanısıra periton protein geçisine müsaade eden bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile periton diyalizi protein fazlasının atılabilmesi için yegane yoldur. Malnütrisyon (serum albumin düzeyinin 3.5 g/dl’nin altına inmesi) yaşam süresini kısaltır. Bunun için besin değeri ve protein içeriği yüksek bir beslenme diyeti uygulamalıyız.

Denizde yüzebilirmiyim?
PD kateteri peritona yerleştirilmiş olduğundan sterildir. Herhangi bir mikrobun peritona ulaşması peritonit ile sonuçlanabilir. Nefroloğunuzdan izin alamak sureti ile temizliğinden çok emin olduğunuz sularda kateter girişi için yeterli önlemleri almak suretiyle yüzebilirsiniz.

Küvet içinde banyo yapabilir miyim?
Periton içine yerleştirilmiş bir kateter varken küvet içinde banyo yapmak tavsiye edilmez.

Evde PD katereri çalışırken eşimle cinsel açıdan beraber olabilirmiyim?
Evet. Kateter bağlantılarının iyi yapılmış olduğundan emin olunuz.

Hemodiyaliz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diyaliz Hastaları Seyahat Edebilirler Mi?
Evet diyaliz hastası olmanız seyahat yapmanıza engel değildir. Bir seyahat planı yaparken dikkat edecekleriniz,

Diyaliz Hastaları Seks Hayatlarına Devam Edebilirler Mi?
Evet, diyaliz hastası olmak seks yaşantınızda pek fazla sınırlama getirmez. Bayan hastaların hamile kalmamaları için doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmaları uygundur. Bu konu ile ilgili problemlerinizi ve merak ettiklerinizi doktorunuz ya da hemşireniz ile konuşabilirsiniz.

Diyaliz Hastaları Yüzebilirler Mi?
Evet, kateter çıkış yerinizde herhangi bir problem yoksa, temizliğinden emin olduğunuz denizde (sabahları) kalabalık olmayan yerlerde yüzebilirsiniz. Doktorunuz ve hemşirenizle görüşerek bu konu ile ilgili almanız gereken önlemleri ve yapmanız gerekenleri ayrıntılı olarak öğreniniz.

Diyaliz Hastaları Egzersiz Yapabilirler Mi?
Evet, doktor ve hemşirenizin onayını alarak egzersiz planı yapabilirsiniz. Yapacağınız egzersiz planında dikkat edecekleriniz.

Ne zaman egzersiz yapmalıyım?

Ne zaman egzersiz yapmayı durdurmalıyım?

Egzersiz yapmamanız gereken zamanlar var mıdır?

Egzersiz yaparak fazla kilo alımınız engellenir ve kan dolaşımınız düzene girer.